Author Message
<  ÐžÐ±Ñ‰Ð¸  ~  "касетната култура" и пр.
lache
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 4:10 pm  Reply with quote

Н: Доматеният КК е - режеш парчета на минувачите, обясняваш им що е домат, защо имат нужда от него, докато някой реши да си купи домат, на теб ти е през к...а вече и за доматите и за КК, най-вече нямаш нито домати за продан, нито желание повече да продължаваш цирка

лаче: Цял ден се опитвам и не мога да схвана какво те притеснява в КК. Те не пречат на извличането на финансова изгода от страна на твореца, нито го задължават да се обвързва в близки взаимоотношения с някого, в което явно ти е болката. Просто дават повече свобода на ползване в сравнение с традиционното авт. право, същевременно предоставяйки възможност за различни степени и видове защита на творбата. При това са безплатни както за твореца, така и за потребителите на продукцията му.

От моя гл.т. например е мн. ценна КК възможността да предпазиш творбата си от комерсиална употреба/опошляване, при положение, че си я създал за обществена полза, чисто благотворително и щедро. Но дори за тая некомерсиална опция в поясненията на КК изрично се подчертава, че изборът й не изключва възможността самият творец да продава творбата си, ако иска, за колкото иска, на когото иска, по какъвто път иска... Или възможността да дадеш на хората карт бланш да ползват творбата ти свободно както пожелаят, само да не вкарват нея или части от нея в други контексти (с риск да я изопачат и опетнят) без твое позволение...

Н: вероятно изпод руините на КК ще изникне поредната капиталистическа до болка система, която уж дава алтернатива, но всъщност просто се бори за място под слънцето

лаче: Какво разбираш под “капиталистическа до болка система”? Система, насочена приоритетно към натрупването на капитал ли? И какво ти дава основание да считаш изникването й за вероятно?

Мардж Симпсън
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 8:41 pm  Reply with quote
Guest

почва нощната смяна на фронта Laughing
така-а-а-а....
Какво научихме днес на семинара? Ами като се разприказвах с Лаче alias "Троцки Дневната Смяна" в кюто, окъснях, та седнах на лошо място и лошо чувах, ама и да бях чувала с тия две мозъчни клетки, дето са ми останали много нямаше да разбера...
Дискусията горе-долу повтори тукашната буря, и уж за наука, ама все намесвха и музиката и фотографията , та и там гювеч стана.
Важното е, че се разбра, че
а) англо-американския копирайт не е немския Urheberecht, който пък не е швейцарски такъв, ерго във всеки манастир си има свой правилник (ако си позволя да модифицирам руска поговорка). Значи Лаче, ако аргументираме с капитализма и пазара, трябва да разграничаваме по-фино. Копирайтните права, държани от фирмата не са узус отсам океана.

б) в англо-американския КК модел (тук ставаше дума само за нАуката) трудно може да се пренесе на други почви, защото колидират законите.
Също така, системата отвъд океана е такава, че участниците в Open Access публикуването имат финансов гръб (различни модели, не ни касае сега в детайл). Отсами океана такъв гръб не е реализиран, ерго пак стигаме до рефрена за елфите, както и за посредника, (посредника: сегашният традиционен модел на публикуване е куц и от него само издателствата се грухат, публикуващият, юзърът и бедните библиотеки пълнят само касите им.)
При опитите да се стигне до хипотетичен модел за Оpen Access, от който всички да добруват, се повтаряше пак елфи/рефрена, плюс опеределена доза оптимизъм и спекулации около лицензи, типове flatrateтно ползване...

Интересен беше един "доклад" на един другар за възникването на авторското право, т.е за дългия процес на разбиране на духовните продукти като равностойни продукти, т.е защита на твореца и осигуряване на свобода на действие (материална подплата ерго време за още творчество)... така че капитализма настрана, пледирам, дами и господа , да не се смесват ябълки и круши с грах и маслини, да разграничаваме явления плюс модели, да не се забравя рефрена на песничката "не сме елфи, не сме еднорог" и оттук нататък да тръгнем към среща по средата на моста....
Back to top
lache
PostPosted: Fri Dec 08, 2006 9:31 am  Reply with quote

аз съм за, колкото и сложно да звучи

Мардж Симпсън
PostPosted: Fri Dec 08, 2006 10:26 am  Reply with quote
Guest

Айде, дневната смяна Laughing
Back to top
Мардж Симпсън
PostPosted: Sat Dec 09, 2006 7:18 pm  Reply with quote
Guest

ох, тия КК явно много занимават народа, сега слушах радио feature по въпроса. Та си мисля, лачевата, следното: положителен ефект за твореца зад океана > може сам да коли и беси около правата си, а не фирмата/лейбъла/издателството му (нещо, което доколкото разбрах, и ако правилно съм разбрала в европа си е даденост и без КК)
Та въпросата, която си задавам, не стимулира КК една такава ремиксна култура? Ей на, огромен басейн от свободни за претопяване звуци, сума-ти пишман музиканти и DJ пляскат с ръце и запрятат ръкави (като един тук гръмогласен dj-ko, специалист по bastard pop, който се удря в гърдите, че покрай КК станал известен и вече участва по фестивали и от фестивалите печели)
Btw, arctic monkeys били продали 60.000 cd-та в деня на издаването на албума. Ерго, въпрос на търсене и предлагане ... Wink
Back to top
malavida
PostPosted: Sun Dec 10, 2006 5:07 pm  Reply with quote

Лачева, докога ше теглиш тия локуми бе, кака? Както казва Henry Rollins-"..it's like kicking the ass of an 8 year old-stimulating,yes but nothing to build a career on..."

lache
PostPosted: Mon Dec 11, 2006 2:59 pm  Reply with quote

malavida wrote:
Лачева, докога ше теглиш тия локуми бе, кака? Както казва Henry Rollins-"..it's like kicking the ass of an 8 year old-stimulating,yes but nothing to build a career on..."

ще тегли (локуми) кака ти додето има партньори за танци в мрака, на които да виси за гушата, додето се сетят поне да я погъделичкат под мишница, миличък Smile

malavida
PostPosted: Mon Dec 11, 2006 8:58 pm  Reply with quote

Some have to dance, some have to kill Cool

Мардж Симпсън
PostPosted: Mon Dec 11, 2006 9:42 pm  Reply with quote
Guest

Бабо (мала)Видо, на мен що не ми се караш, че дотеглям локумите на Лачевата Rolling Eyes Wink
Back to top
lache
PostPosted: Tue Dec 12, 2006 10:02 am  Reply with quote

Мардж Симпсън wrote:
Бабо (мала)Видо, на мен що не ми се караш, че дотеглям локумите на Лачевата Rolling Eyes Wink

щото все от някой има срама Wink

Guest
PostPosted: Thu Dec 14, 2006 1:35 am  Reply with quote

lache wrote:

ще тегли (локуми) кака ти додето има партньори за танци в мрака, на които да виси за гушата, додето се сетят поне да я погъделичкат под мишница, миличък Smile

Ние с теб от месец все танцуваме, няма лошо, ама полза не виждам.
Давай да си говорим за секс или за домати, поне тук можем да научим нещо ново.
Back to top
Мардж Симпсън
PostPosted: Thu Dec 14, 2006 9:47 am  Reply with quote
Guest

Аз открито прекрачвам фронтовата линия и заставам до malavida! Twisted Evil
Back to top
lache
PostPosted: Thu Dec 14, 2006 10:50 am  Reply with quote

Гост: Ние с теб от месец все танцуваме, няма лошо, ама полза не виждам.
Давай да си говорим за секс или за домати, поне тук можем да научим нещо ново.

Лаче: Не се коси, Госте. Поне аз полза видях, но по-дискретно и по-непосредствено - като секс от любов и августовски домати от градината Smile

Guest
PostPosted: Thu Dec 14, 2006 3:44 pm  Reply with quote

Мардж Симпсън wrote:
Аз открито прекрачвам фронтовата линия и заставам до malavida! Twisted Evil

Манджа за народа, Женуария, напред!
Back to top
Guest
PostPosted: Thu Dec 14, 2006 3:53 pm  Reply with quote

lache wrote:

Лаче: Не се коси, Госте. Поне аз полза видях, но по-дискретно и по-непосредствено - като секс от любов и августовски домати от градината Smile

Секс от любов е като юнски домат, по-вкусен е от другите, защото е нов и свеж. Августовските домати са секс с извънбрачен партньор, когато и двамата сте достатъчно узрели, за да сте вкусни, без други въпроси.
Back to top
All times are GMT + 2 Hours

View next topic
View previous topic
Page 19 of 21
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Next
New Generation Forum Index  ~  ÐžÐ±Ñ‰Ð¸

Post new topic   Reply to topic

Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum